Jak zabezpieczyć przed kleszczami swoje zwierzęta
Jako lekarze weterynarii staramy się przypominać naszym klientom o zabezpieczaniu pupili przeciw kleszczom przez cały rok.
Faktycznie, najwięcej kleszczy występuje wiosną i jesienią, jednak zachowują one aktywność do temperatury około 7 stopni. W naszym klimacie, przy łagodnych zimach, szukają one żywicieli w każdej porze roku.
Brak dbania o zabezpieczenie przeciw tym pasożytom może skończyć się tragicznie. Choroby odkleszczowe, najczęściej spotykana babeszjoza, może nawet doprowadzić do śmierci psa, trzeba niezwłocznie zacząć terapię. Jednak lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów w tabletkach lub spot-on, które świetnie działają, czego przykładem są ci zabezpieczeni, zdrowi pacjenci. Niekiedy spotykamy się również z innymi chorobami, np. anaplazmozą, boreliozą. Nie zawsze te choroby są nagłe w skutkach. W przypadku boreliozy objawy mogą wystąpić nawet po kilku latach.
Jeśli jednak zauważycie u pupila kleszcza, obserwujcie jego samopoczucie, nie ignorujcie pogorszenia stanu zdrowia i umówcie się niezwłocznie na wizytę do lekarza weterynarii.