Dzikie zwierzęta – jak skutecznie pomóc?
Aby skutecznie pomagać musimy być pewni, że zwierzę potrzebuje takiej pomocy, a nie np. odpoczywa. Sam kontakt z człowiekiem dla takiego pacjenta często może być bardzo stresujący. Cenne wskazówki na ten temat znajdziesz na stronie „Ostoi”: https://ostoja.gda.pl/zasady-ogolne-pomocy-zwierzetom-dzikim/
Postępowanie
- Upewnij się, że zwierzę na pewno potrzebuje pomocy.
Natura samodzielnie potrafi regulować populację różnych gatunków, czasami zwierzęta giną, bo nie mają szans na przetrwanie na wolności. - Jeśli już upewniłeś/aś się, że zwierzę wymaga fachowego wsparcia, zabezpiecz je i skontaktuj się z odpowiednimi służbami lub właściwym miejscem, do którego powinno trafić zwierzę. Uprzedź o swoim przyjeździe telefonicznie, tak aby lecznica, czy ośrodek udzielające pomocy mogły się do niego przygotować. To usprawni dalszą pomoc.
- Nie przynoś go do nas! W naszej przychodni nie mamy warunków, by pomóc osłabionym ptakom, rannym jeżom czy wiewiórkom.
Nie posiadamy odpowiedniej karmy, klatek, opieki stacjonarnej. Możemy jedynie dokonać podstawowego badania i sprawdzić czy takie zwierzę nie ma poważniejszych obrażeń typu złamań, ran.
Pamiętaj o własnym zdrowiu
Warto także zaznaczyć, że dzikie zwierzęta mogą przenosić różne choroby groźne dla człowieka.
Zwierzęta po wypadkach często są w szoku i broniąc się mogą nas ugryźć lub zadrapać. Ratując zwierzę zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, uważać żeby pacjent nas nie pokąsał, najlepiej użyć rękawic ochronnych.
Należy pamiętać o wściekliźnie, (przenoszona m in. przez nietoperze, gryzonie i inne drobne ssaki), toksoplazmozie, ptasiej grypie (której głównym źródłem jest ptactwo wodne, przenoszące najbardziej zjadliwy podtyp tego wirusa) i innych groźnych wirusach, bakteriach i pasożytach.
Gdzie zgłosić się po pomoc?
Od ratowanie dzikich zwierząt są wyspecjalizowane ośrodki.
- Lecznica Weterynaryjna (Całodobowa) na ul. Kartuskiej 249, tel. 58 302 00 02, https://lecznicazwierzyniec.pl/
- Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” w Pomieczynie, tel. 606 907 740 – codziennie w godzinach: 9:00-15:30, https://ostoja.gda.pl/
Jeśli jest to przypadek bardziej złożony – zwierzę jest ciężko ranne, duże, boisz się do niego podejść lub po prostu nie wiesz jak się zachować, pomocna może być:
- Straż Miejska, tel. 58 301 30 11 lub 986
- Aplikacja Animal Helper