Cukrzyca u kotów
Zapraszamy właścicieli kotów, którzy podejrzewają u swoich pupili cukrzycę lub chcą im zrobić badania profilaktyczne, do naszej przychodni. Posiadamy na miejscu odpowiednie laboratorium, mamy możliwość zbadania fruktozaminy (jest to cukier, który nie podnosi się we krwi pod wpływem stresu). Uczymy właścicieli jak wykonywać zastrzyki z insuliny, jak posługiwać się gleukometrem, jak żywić i odchudzać kota chorego na cukrzycę oraz jak wykonać krzywą cukrzycową. W początkowym okresie kontakt z właścicielem musi być częsty, ale z naszego doświadczenia wynika, że bardzo szybko właściciele opanowują te z pozoru skomplikowane czynności i stają się ekspertami.
Cukrzyca u zwierząt domowych
Cukrzyca jest coraz częstszym schorzeniem występującym u kotów. Z roku na rok rejestruje się coraz więcej przypadków tej choroby. W latach 60 i 70 ubiegłego wieku jeden na 1500 kotów chorował na cukrzycę. Wg najnowszych danych jeden na dwieście kotów ma zdiagnozowaną cukrzycę. Typowym kandydatem na rozwinięcie się objawów cukrzycy to około 6 letni, otyły, prowadzący mało aktywny tryb życia kot. U kotów najczęściej występuje typ 2 cukrzycy tzw. cukrzyca insulinoniezależna. Warto tutaj podkreślić fakt, że pomimo występowania u zdecydowanej większości kotów cukrzycy typu 2 , praktycznie wszystkim kotom trzeba podawać zastrzyki z insuliny. Typ 1 – cukrzyca insulinozależna częściej diagnozowany jest u psów.
Objawy
Do objawów nasuwających podejrzenie cukrzycy należą przede wszystkim: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie pomimo zwiększonego apetytu. Neuropatia cukrzycowa to najczęstsze powikłanie przewlekłej cukrzycy, jest to osłabienie tylnych kończyn. U kota w przeciwieństwie do psa rzadziej rozwija się zaćma cukrzycowa.
Kot z ustabilizowaną cukrzycą może żyć tak samo długo jak inne, zdrowe koty. Niestety jest to choroba, którą trzeba monitorować do końca życia kota. U części kotów leczonych insuliną, po paru tygodniach lub miesiącach ustaje zapotrzebowanie na insulinę. Zredukowanie ilości glukozy we krwi poprzez podawanie iniekcji insuliny powoduje, że pozostałe w trzustce komórki wytwarzające insulinę odzyskują swoją funkcję, przynajmniej na jakiś czas.
Stała kontrola
Z powodu możliwości wystąpienia remisji, bardzo ważne jest stałe monitorowanie cukru we krwi. Kot podczas podróży do lecznicy, a zwłaszcza podczas pobierania krwi bardzo się stresuje, Stresowa hiperglikemia może osiągnąć nawet ponad 300 mg/dl (norma to 171 mg/dl). Z tych powodów zaleca się używanie glukometru do mierzenia stężenia glukozy we krwi. Wykonywanie pomiarów w domu skutecznie redukuje poziom stresu..
W przypadku wystąpienia hipoglikemii (inaczej niedocukrzenie) u kotów leczonych insuliną musimy postępować szybko. Jest to stan w którym stężenie poziomu glukozy spada poniżej normy i objawia się tym, że zwierzę jest niespokojne, ma rozszerzone źrenice, występuje drżenie mięśni czasem drgawki. Mogą występować nietypowe ruchy lub zachowanie oraz śpiączka. Jeśli występuje którykolwiek z tych objawów należy natychmiast podać roztwór glukozy do picia (1 łyżeczka proszku na 4 kg kota wymieszana z wodą), bardzo dobrym rozwiązaniem jest podanie syropu klonowego. Należy upewnić się, że kot przełyka i ostrożnie podawać płyn strzykawką. Jeśli stan kota poprawia się, należy podać mu jedzenie i koniecznie skontaktować się z lecznicą. Jeśli poprawy brak – jak najszybciej zawieźć kota do lecznicy.
Tekst: Janusz Biernat